Jeże są znane z wielu bajek i kreskówek, w którym najczęściej pojawiały się z dużym, czerwonym jabłkiem noszonym na swoim kolczastym grzbiecie. Nie wiemy „dokąd w nocy tupta jeż…”, ale zdradzimy Wam kilka ciekawostek na temat tego uroczego zwierzaczka!  

Jeż wbrew pozorom nie jada owoców - żywi się głównie owadami, larwami, żukami, ślimakami oraz drobnymi ssakami i ptakami. Co ciekawe, wyjątkowo głodny jeż jest w stanie zjeść nawet… żmije zygzakowatą!

Zimą jeż zwija się w kulkę i zapada w pięciomiesięczny sen. Przed tą długą drzemką jeż musi się solidnie najeść - przy życiu utrzymuje je jedynie nagromadzony wcześniej tłuszcz. Gdy znajdziesz zimą przebudzonego jeża, bezzwłocznie zanieś go do weterynarza – może umrzeć z wychłodzenia i braku pożywienia!

Igły jeża dawniej były wykorzystywane do zszywania ludzkiej skóry! Dorosły osobnik ma ich od 5 do nawet 7 tysięcy, a swoje kolce zmienia aż trzy razy w ciągu swojego życia.

Średnia długość życia jeża to niestety tylko dwa lata. Największym zagrożeniem są nie tylko lisy, psy czy borsuki, ale koła samochodów. Każdego roku na drogach ginie około 9 tysięcy jeży!

Jeż to gatunek chroniony, a trzymanie go domu jest niestety zabronione. Jeż obchodzi nawet swój dzień w roku - jego święto wypada 10 listopada. Pamiętajcie, żeby złożyć mu życzenia!