Skąd Twoje zamiłowanie do tych zwierząt?

W gimnazjum bardzo chciałam mieć psa, ale rodzice się nie zgadzali,  tłumacząc, że mieszkanie było zbyt małe. Na pocieszenie postanowili kupić mi mniejsze zwierzę. Na początku myślałam o chomiku, ale w sklepie zoologicznym zobaczyłam szynszylę i od razu poczułam, że to jest idealne zwierzątko dla mnie -  zabawne, towarzyskie i bardzo kochane! Kilka lat później stwierdziłam, że chciałabym mieć ich więcej.

Jakie są zalety posiadania szynszyli?

Mają wspaniały charakter – uwielbiają wspólne zabawy i pieszczoty! Dodatkowo można je wytresować do robienia różnych prostych sztuczek. Jedną z największych zalet jest to, że te  zwierzątka mają futerko, które nie uczula. Co ciekawe nie zostawiają też brzydkich zapachów. Są też długowieczne, potrafią żyć nawet 20 lat. A wady? Wiadomo, że zwierzęta potrzebują uwagi, dlatego wymagają ogromnej odpowiedzialności. Ich dieta musi być zróżnicowana, a futerko pielęgnowane. Szynszyle potrzebują także dużo miejsca. Oprócz tego nie lubią hałasu i są dość  płochliwe. Czasami też potrafią pogryźć meble czy kable, ale przy odrobinie pracy z nimi, można  je tego oduczyć.

Co powiedziałabyś osobom, które chciałyby mieć szynszyle?

To kochane zwierzęta, ale raczej nie dla małych dzieci. Nie są zbyt aktywne w ciągu dnia, dopiero wieczorem zaczynają rozrabiać. Trzeba pamiętać o tym, żeby o nie dbać, dostarczać im rozrywek i miejsca do swobodnego harcowania. Ale szynszyle dostarczają mnóstwa radości i śmiechu, dlatego warto się zdecydować na zakup. Poza tym to wciąż bardziej nietypowe zwierze niż chomik czy królik, a jej puchate futerko i śmieszny ogon na pewno wzbudzi zachwyt Waszych znajomych!