Apelujemy o zachowanie czujności i „ograniczonego zaufania”!  Oszuści nie odpuszczają  i wciąż wymyślają kolejne sposoby na okradanie ufnych seniorów. W swoich działaniach starają się wzbudzić w ludziach zaufanie i  nie kojarzyć z popularną metodą „na wnuczka”. Jakie są nowe sposoby złodziejów?

1.    Na pracownika socjalnego

Przestępca puka do drzwi i przedstawia się jako pracownik socjalny, który sprawdza stan zdrowia starszych mieszkańców.

2.    Na kuriera lub na listonosza

Do mieszkania przychodzi kurier, który kwituje odbiór dokumentów. Niczego nieświadomy emeryt podpisuje umowę na kilkanaście tysięcy.

3.    Na ankietera

Przestępca podaje się za ankietera, który zbiera podpisy do petycji itp. Jak wyżej, w rzeczywistości senior podpisuje umowę na kilkanaście tysięcy.

4.    Na policjanta

Złodzieje dzwonią do emerytów z informacją, że z ich konta zniknęły oszczędności. Proszą ich o udział w tajnej akcji policyjnej lub przychodzą do domu w celu „zabezpieczenia cennych rzeczy”.

5.    Na hydraulika

Przestępcy mówią, że są hydraulikami wysłanymi przez administrację budynku. W okolicy doszło do awarii, dlatego chcą sprawdzić czy nic nie przecieka.

 

Pamiętaj! To tylko kilka przykładowych metod, ale przestępcy regularnie modyfikują swoje sposoby. Nigdy nie oddawaj nikomu swoich oszczędności (nawet komuś, kto podaje się za policjanta!) oraz nie wpuszczaj do swojego domu obcych osób! Gdy ktoś zapuka do Twoich drzwi podając się np. za pracownika gazociągów poproś o legitymację i zadzwoń do gazowni z pytaniem czy to zaplanowana kontrola!