W portalach społecznościowych, gazetach czy reklamach regularnie prezentowany jest fałszywy obraz rzeczywistości, w którym szczupła talia i długie nogi są wyznacznikiem piękna. Niestety, najczęściej to efekt retuszu lub szkodliwych diet.  Ludzie stają się zbyt powierzchowni zapominając, że człowiek, to nie tylko jego ciało.

Wszechobecny kult piękna sprawia, że społeczeństwo ma coraz większy problem z akceptacją swojego wyglądu. Zapomina, że świat, który widzą np. w Internecie, to tylko fragment czyjegoś życia, który zwykle bywa bardzo upiększony. Ludzie usilnie próbują dorównać swoim idolom, stosując niezdrowe diety, które mogą w konsekwencji spowodować poważne zaburzenia odżywiania.

Krótka droga do anoreksji

Taka sytuacja spotkała mieszkankę Barczyna,  15-letnią Amelię. Dziewczynka czerpała ogromną inspirację z profilu popularnej modeleki-influencereki. Chciała wieść takie życie jak ona – pełne podróży, drogich ubrań i luksusowych przyjęć. Była przekonana, że to przyniesie jej szczęście. Żeby osiągnąć swój cel zgłosiła się do agencji modelek i… rozczarowała się. Mimo tego, że jest drobną dziewczynką, usłyszała, że jest za gruba! Nie odpuściła. Mimo tego, że miała prawidłową wagę, postanowiła zacząć się odchudzać. Nie robiła tego jednak pod okiem dietetyka. Po prostu przestała jeść. W konsekwencji zachorowała na anoreksję.

- Amelka często mówiła, że nie jest głodna albo że jadła obiad w szkole. Czasami zamiast kolacji wolała zjeść na przykład jabłko. Nie widzieliśmy w tym nic dziwnego, zawsze była niejadkiem. – powiedział w rozmowie z „Pulsem Dnia” tata dziewczynki.

Kłamstwo wyszło na jaw

Jak się okazało, influencerka, którą inspirowała się dziewczynka, sama miała poważny problemy z odżywianiem. Promowany przez nią idealny obraz jej i jej świata, okazał się kłamstwem. W rzeczywistości okazała się bulimiczką, która zażywała leki hamujące łaknienie. W sieci zalecała fankom stosowanie drakońskich diet, które rzekomo miały przynieść im upragniony efekt.

Po miesiącu słuchania zaleceń modelki i niejedzenia, Amelia zasłabła. Trafiła na oddział psychiatryczny, z którego wkrótce uciekła. Niestety, dostała zapaści i trafiła na Oddział Intensywnej Terapii. Dowiedziała się o oszustwie swojej idolki i dzięki temu zrozumiała swój błąd i powoli wraca do normalności.

 

zdjęcie utworzone przez jcomp - pl.freepik.com